2019 m. sausio 8 – 9 dienomis, Pasvalio rajone, Raubonių kaime vyko LEADER Tarptautinio bendradarbiavimo projekto mokymai – „Pirties ABC”.

Pirmąją diena sulauke partnerių ir svečių iš Latvijos ir Estijos susėdome susipažinimui ir kavos pagurkšnojimui „Tatulos Vingiai” kaimo turizmo sodyboje, kur mus maloniai ir labai svetingai priėmė Pasvalio rajono verslininkė Sigita Kvedarauskienė.

Po susipažinimo prasidėjo pirmieji mokymai, kuriuos vedė Estijos lektorius Aivar Siim. Jis supažindino ir mokė apie įvairių žolelių skirtų naudoti pirtyje savybes.

Po pirmųjų mokymų sekė pietūs, kur svečiai gardžiai galėjo mėgautis Sigutės ruoštu pasvalietišku maistu.

Mokymų pratęsimas, kurių metu buvo mokoma apie kūno kaukių prieš ir po pirties pasiruošimą. Dalyviai patys galėjo pasigaminti sau kaukes.

Toliau lietuvių lektorius Vaidotas Gikys surengė ekskursiją po Raubonių malūną-verpyklą-karšyklą. Ten buvo galima pamatyti visą vilnos kelią iki produkto.

Po ekskursijos sekė tolimesni mokymai, kuriuos vedė Latvijos lektorius Janis Zustrups. Jis mokė apie sveiką Latviškos pirties lankymą.

Po gardžios ir sočios vakarienė Lektorius Janis pratęsi mokymus praktiškai. Mokydamas dalyvius teisingos elgsenos pirtyje ir kaip teisingai elgtis su vantomis.

Po visų teorinių įgytų žinių sekė visko pritaikymas pirtyje. Dalyviai ir lektoriai išbandė net tris pirtis kol galiausiai galėjo atsigaivinti ir kubile.

Kitą diena, po skanių pusryčių vyko Lietuvos lektoriaus Vaidoto praktiniai mokymai Raubonių malūne-verpykloje-karšykloje. Čia dalyviai kiekvienas sau galėjo pasimėginti ir išmokti dirbti su vilna. Lektorius pasakojo vilnos pritaikymą pirtyje.

Kadangi dar nėra galimybės turėti Pasvalio rajono vilnos-veltinio pirties mes turime ją nuomotis, o dėl blogų oro sąlygų tiekėjai atsisakė ją pristatyti į vietą. Teko spręsti problemą, sėsti į automobilius ir važiuoti pas kaimynus į Biržų rajoną. Atvažiavome į Milišiūnų ūkį, kurie turi vilnos-veltinio pirčių kompleksą.

Per pietus, šiame ūkyje, dalyviai buvo pavaišinti gardžiais ėrienos kepsniais.

Po pietų Vaidotas tęsė savo mokymus apie vilnos-veltinio pirtis, viską pritaikydamas ir praktiškai.

Tada vyko visų dalyvių ir lektorių atsiliepimai. Buvo tartas apibendrinamasis visų šių mokymų žodis (čia galite pamatyti visų dalyvavusių atsiliepimus apie vykusius „Pirties ABC” mokymus).

Pabaigoje visi subėgo šildyti ir savo įgytų žinių pritaikyti į vilnos-veltinio pirtį.